Zagraniczne prezentacje na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Tańca Zawirowania 2022

06-06-2022

Podczas 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania 2022 w Warszawie zaprezentują się zarówno artyści, których publiczność tańca zna już doskonale, jak i nowe, jeszcze nie znane w Polsce zespoły. Wśród zagranicznych gości znajdziemy np. dwie grupy z Korei Południowej, czyli silnie rozwijającego się – ale dalekiego nam – rynku teatru tańca, o jakim niemal nic nie wiemy czy ciekawego artystę z Czech, kraju niegdyś cieszącego się naszą uwagą, a obecnie często pomijanego na polskich festiwalach.  

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w dniach 22–30 czerwca w siedzibie Centrum Teatru i Tańca w Warszawie przy ul. Giordana Bruna 9 (nieopodal Pól Mokotowskich), a także w Teatrze Studio (PKiN) przy pl. Defilad 1.

Czeski artysta, Ondřej Holba w spektaklu „AND WHO IS USELESS NOW?” pokaże na Zawirowaniach połączenia istniejące pomiędzy człowiekiem a nową technologią (24.06, CTiT, ul. Bruna 9). Z kolei włoska grupa Art Garage w „Silence – Music of life” skupi się na współistnieniu ruchu i muzyki oraz wzajemnego oddziaływania dźwięków i ludzkiego ciała (29.06, Teatr Studio, pl. Defilad 1).

Warszawska publiczność zna już doskonale dwóch cenionych międzynarodowych artystów, którzy pojawią się na festiwalu: Didiera Thérona oraz Daniela Abreu. Pierwszy z nich, wraz Compagnie Didier Théron zaprezentuje plenerowe widowisko, w ramach którego artyści poruszając się w kolorowych kostiumach wchodzić będą w integracje z miejską architekturą oraz publicznością (25.06). „La Desnudez” Daniela Abreu to natomiast poetycka opowieść, w której twórcy odwołują się do takich tematów jak miłość czy śmierć (30.06, Teatr Studio, pl. Defilad 1).

Widzowie będą mieli możliwość obejrzenia trzech małych form, stworzonych przez twórców pochodzących z Korei Południowej (27.06, CTiT, ul. Bruna 9). „Traveling” w choreografii Yu Ho Sik odwołuje się do podróży oraz nieustannego poszukiwania. Z kolei „There was no room for food” w choreografii Seo Jeong Bin to abstrakcyjna opowieść o granicach i przeobrażeniach ludzkiego ciała. Do Ji-won pokaże natomiast „Flint”, w którym odnosi się do upływu czasu.

Festiwal został podzielony na dwie części, druga odsłona została zaplanowana w sierpniu 2022 r. Wśród zaproszonych gości drugiej części znajdzie się m.in. słynny szwedzki Cullberg.


Bilety na spektakle dostępne są w serwisie Ewejściówki.pl: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania,28


XVIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2022
Organizator: Fundacja Scena Współczesna, Teatr Tańca Zawirowania
Współorganizator: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie
Festiwal jest współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni festiwalu:

B’cause Dance Company
Dlastudenta.pl
E-teatr
Info Teatrologia
Kulturownia.pl
Kwartalnik Taniec
Oddaj Ciężar
Radio RDC
Strona Tańca
Teatr dla wszystkich
Teatr Studio
TVP kultura
Warszawa NGO
Wolnasobota.pl