„Freefall”, czyli współpraca Ferenca Fehéra z Teatrem Tańca Zawirowania

02-07-2022

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie (ul. Bruna 9) zaprasza 30 lipca i 31 lipca 2022 r. o godz. 19.00 na premierę spektaklu „Freefall” przygotowanego przez węgierskiego choreografa Ferenca Fehéra z zespołem Teatru Tańca Zawirowania. Tytuł przedstawienia nawiązuje do problemów współczesnego świata, do braku bezpieczeństwa, do ucieczki przed agresją.

Jak znaleźć miejsce, w którym możemy odkryć swoje wartości, ale przede wszystkim uciec od zagrożeń współczesnej cywilizacji? Ten azyl można odkryć nie tylko w dalekich krajach ale również w rodzinie, uprawianiu hobby czy przede wszystkim w sztuce, również w sztuce tańca. To w niej można oderwać się od schematów i przyzwyczajeń, i tu można bazować na nowych doświadczeniach, które mogą przekształcić się w stałe lub czasowe schronienie.

Spektakl „Freefall” opisują takie hasła jak latać, skakać, rzucać się. Celem choreografa nie jest prezentowanie na scenie fikcyjnej historii ale realnej, prawdziwej, autentycznej historii. Jak mówi choreograf Ferenc Fehér, najważniejsze w spektaklu „Freefall” będzie to, aby po prostu cieszyć się swobodą tańca, różnorodnością i nieprzewidywalną dynamiką w poruszaniu się.

Ferenc Fehér jest tancerzem, pedagogiem i uznanym choreografem z Węgier. Swoje przedstawienia prezentował podczas wielu festiwali w Europie i na świecie. Jego prace były także dwukrotnie prezentowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania w Warszawie. Występy Fehéra zawsze cieszyły się entuzjastyczną reakcją publiczności.

Jego styl jest unikatowym i niezwykle ekspresyjnym połączeniem tańca fizycznego, teatru tańca i teatru ruchu, freestyle dance i animalistycznych form motorycznych, przetworzonych w oryginalny taniec. Styl Ferenca Fehéra kształtuje się nieprzerwanie od 2007 roku dzięki własnej drodze i indywidualnym choreografiom, bazującym na jego konsekwentnych poszukiwaniach ruchowych i bezkompromisowym doskonaleniu oryginalnej techniki.

Twórca zaczynał jako performer w Company Finita la Commedia, z którą zrealizował 19 produkcji i zdobył 16 nagród festiwalowych. Przez ponad 11 lat swojej własnej kariery choreograficznej Ferenc Fehér stworzył 25 koprodukcji, z czego połowę poza granicami Węgier. Ze swoimi spektaklami odwiedził całą Europę i sporą część świata, ruszając w trasy w miejsca takie jak m.in: Meksyk, Brazylia, Indie, Panama, Rosja, Korea Południowa, Japonia, USA, Izrael, Iran, Kanada, Singapur, Chiny, Egipt. Tworzył także kreacje pozasceniczne jak np. w filmie fabularnym „World War Z” czy w filmie tanecznym „Amper and Juice”. Dzięki swojemu unikalnemu i rozpoznawalnemu stylowi, często uczy podczas zagranicznych festiwali m.in. w Chinach, Rosji, Brazylii, Hiszpanii, Rumunii, USA, Panamie, Palestynie, Iranie, Egipcie, USA czy Holandii.

Podczas obecnej wizyty w Warszawie choreograf prowadził również warsztaty z tańca współczesnego w Akademii Tańca Zawirowania.

„Freefall” Ferenc Fehér i Teatr Tańca Zawirowania, koncepcja i choreografia: Ferenc Fehér, wykonanie: Ewa Noras, Aleksandra Krajewska, Stanisław Bulder, produkcja: Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Scena Współczesna, współorganizator: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, premiera: 30-31.07.2022, czas trwania: 50 minut, pokaz: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie (ul. Bruna 9), 30-31.07.2022, godz. 19

Premiera spektaklu jest dofinansowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Zamówienia choreograficzne 2022”, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.