„Teraz jest przestrzeń. Kiedy jesteś?” – site-specific przed PKiN

18-07-2022

Fundacja Artystyczna PERFORM zaprasza 21 lipca 2022 r. na performance site-specific „Teraz jest przestrzeń. Kiedy jesteś?” odbywający się w ramach „Centralnej Sceny Tańca”. Pokaz w wykonaniu kilkunastu tancerzy zaplanowano o godz. 17.00 na placu i schodach przed głównym wejściem do PKiN (miedzy Teatrem Studio i Teatrem Dramatycznym) w Warszawie.

Projekt bada, jak i przy pomocy jakich narzędzi reagować na informacje przestrzenne i doświadczenia związane z miejscem w autentyczny i kreatywny sposób.

Proces twórczy prowadzący do powstania spektaklu będzie polegał na badaniu relacji między przestrzennymi i doświadczalnymi elementami miejsca. Częścią tego procesu jest rozwijanie umiejętności obserwowania, jak te relacje mogą informować i generować działania performatywne w czasie rzeczywistym.

O SPEKTAKLU:

„Teraz jest przestrzeń. Kiedy jesteś? O geografii osobistej i wspólnej obecności”
Koncepcja i realizacja: Daniel Drago i Svitlana Pashko (Metamotion)
Kreacja: Agata Rutkowska, Emilia Kraszewska, Katarzyna Juchimiuk, Katarzyna Witkoś, Magda Halska, Marta Grzegorczyk, Marta Stachowiak, Mateusz Zbrzeźniak, Natalia Osiatynska, Paweł Kubiak, Stefano Silvino, Wei Xie, Daniel Drago, Sveta Bird

To, że czegoś nie widać, nie znaczy, że tego nie ma.
Widzisz połączenia, czy tylko różnice?
Co zauważasz? Oddzielenie czy jedność?
Czy dostrzegasz Wielkie w Małym i Całość w Części?
Jak często zdarza ci się patrzeć wzrokiem a widzieć sercem?
W jakiej wielkości normalnie żyjesz?
Nie mieścisz się w ciało-umyśle.
Czy możesz być tam, gdzie jesteś?

Wszyscy jesteśmy twórcami przestrzeni. Widzialnych i niewidzialnych. I jesteśmy wiecznymi mieszkańcami różnych rodzajów przestrzeni. Jednocześnie jednak każdy z nas jest nieskończoną przestrzenią samą w sobie, kształtowaną i projektowaną przez inne widzialne lub niewidzialne przestrzenie, zamieszkaną przez idee, ideały, marzenia i wizje.

W obecnym palącym kontekście – społecznym, politycznym, kulturowym i historycznym – różne wymiary tego, co nazywamy „przestrzenią” – indywidualny, społeczny, twórczy, a nawet sam rozwój człowieka – są globalnie kwestionowane i reinterpretowane. Co więcej, wraz z postępem technologicznym w niespotykanym dotąd tempie, światy wirtualne stają się coraz bardziej kuszącymi przestrzeniami „bezpiecznej” interakcji, a separacja ludzi staje się w pewnym sensie normą – wspólne badanie idei przestrzeni może być jedną z najbardziej istotnych i jednoczących rzeczy, jakie możemy zrobić jako zbiorowość.

Jednym z celów badawczych będzie zrozumienie, jak interpretować poszczególne elementy lokalizacji, wymiaru i designu: jakie znaczenie dziedziczą one jako część konstrukcji społecznej i jak performance może to znaczenie odciąć, wzbogacić lub przekroczyć.

Będziemy korzystać z pytań przewodnich jako podejścia do negocjowania interakcji z przestrzenią i miejscem. Istotą tej praktyki jest percepcja jako aktywny proces, dzięki któremu nie tylko nadajemy sens otaczającemu nas światu, ale także go kształtujemy.

Wspólnie zastanowimy się, jak korzystać z ruchu, bezruchu, dźwięków, słów i czasu jako kluczy do otwierania nowych stanów i płaszczyzn znaczeniowych, które łączą to, co zwyczajne z surrealistycznym, formalne z nieformalnym, sacrum z profanum.

Rezultatem naszego wspólnego procesu będzie nie tylko peformance, ale też indywidualne uświadomienie sobie, jak przyswajać i organizować informacje podczas doświadczania i interakcji z przestrzenią, a także jak wprowadzić swój unikalny proces i tok pracy, który prowadzi do poszerzenia osobistej wizji i do głębszego źródła twórczego potencjału.

O CHOREOGRAFACH:

SVITLANA PASHKO (Ukraina)
Svitlana Pashko jest profesjonalną tancerką, performerką, choreografką, nauczycielką tańca, organizatorką festiwali i warsztatów na temat contact improvisation i wszystkiego, co związane z CI. Dyplomowana masażystka szkoły w Chiang Mai (Tajlandia). Tańczy od dzieciństwa. Przez ostatnie 16 lat zgłębia tajniki kontakt improwizacji, czasami odwiedza też inne praktyki zorientowane na ciało.

DANIEL DRAGO (Rumunia)
Daniel Drago to artysta, tancerz, reżyser, producent muzyczny/DJ, założyciel i nauczyciel Metamotion. Posiada również certyfikat masażysty (Chiang Mai School, Tajlandia). Jako performer i tancerz łączy różne formy sztuki (butoh, KI, hip-hop, freestyle) oraz współpracuje z teatrami i grupami performatywnymi. Ponadto tworzy poezję wizualną i filmy taneczne.
Metamotion – nieustanna eksploracja ludzkiego doświadczenia w obszarze Ciało/Umysł/Dusza czerpiąca z różnorakich praktyk, w tym tańca, kontemplacji, sztuk walki, qigong, ideokinezji itd. Sztuka swobodnego przepływu jako sposób na poznanie siebie i życie z całego serca.


Projekt performatywny jest realizowany w ramach Centralnej Sceny Tańca w Warszawie edycja III w ramach działu site-specific
Kuratorka: Paulina Święcańska
Organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM, Mazowiecki Instytut Kultury
Współfinansowanie: m.st. Warszawa
Wsparcie promocyjne projektu: 13. Międzynarodowy Festiwalu Tańca Warsaw CI Flow