Przed premierą „Freefall”. Sylwetka węgierskiego choreografa Ferenca Fehéra

28-07-2022

Kim jest lubiany w Polsce Ferenc Fehér, który wraz z Teatrem Tańca Zawirowania realizuje nowy spektakl „Freefall” o poszukiwaniu spokoju, odkrywaniu swojej wartości i ucieczce od zagrożeń współczesnej cywilizacji? Zanim obejrzymy tę premierę, którą zaplanowano na 30 lipca i 31 lipca 2022 r. w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie przy ul. Bruna 9, poznajmy jego sylwetkę.

O CHOREOGRAFIE:

Ferenc Fehér jest tancerzem, pedagogiem i uznanym choreografem z Węgier. Swoje przedstawienia prezentował podczas wielu festiwali w Europie i na innych kontynentach. Prace węgierskiego choreografa były także dwukrotnie pokazywane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania w Warszawie. Jego występy zawsze cieszyły się entuzjastyczną reakcją publiczności.

Oryginalność wyrazu, intensywna fizyczność i charyzma są charakterystyczne dla prac węgierskiego choreografa. Jego styl jest unikatowym i niezwykle ekspresyjnym połączeniem tańca fizycznego, teatru tańca i teatru ruchu, freestyle dance i animalistycznych form motorycznych, przetworzonych w unikalny taniec. Kształtuje się nieprzerwanie od 2007 roku dzięki własnej drodze i indywidualnym choreografiom tego twórcy, bazującym na jego konsekwentnych poszukiwaniach ruchowych i bezkompromisowym doskonaleniu oryginalnej techniki.

Ferenc Fehér zaczynał jako performer w Company Finita la Commedia, z którą zrealizował 19 produkcji i zdobył 16 nagród festiwalowych. Przez ponad 11 lat swojej kariery choreograficznej Ferenc stworzył 25 koprodukcji, z czego połowę poza granicami Węgier. Ze swoimi spektaklami odwiedził całą Europę i sporą część świata, ruszając w trasy w miejsca takie jak m.in: Meksyk, Brazylia, Indie, Panama, Rosja, Korea Południowa, Japonia, USA, Izrael, Iran, Kanada, Singapur, Chiny, Egipt.

Tworzył także kreacje pozasceniczne jak np. w filmie fabularnym „World War Z” czy filmie tanecznym „Amper and Juice”. Dzięki swojemu unikatowemu i rozpoznawalnemu stylowi często uczy podczas zagranicznych festiwali, m.in w: Chinach, Rosji, Brazylii, Hiszpanii, Rumunii, USA, Panamie, Palestynie, Iranie, Egipcie, USA, Holandii.


„Freefall”
Ferenc Fehér i Teatr Tańca Zawirowania
Koncepcja i choreografia: Ferenc Fehér
Wykonanie: Ewa Noras, Aleksandra Krajewska, Stanisław Bulder
Produkcja: Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Scena Współczesna
Współorganizator: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Premiera: 30.07.2022 i 31.07.2022, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, ul. Bruna 9

BILETY: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania-centrum-teatru-i-tanca-w-warszawie,28/ferenc-feher–teatr-tanca-zawirowania-freefall,17136?eventId=223818