Dwa pokazy plenerowe spektaklu „Wężowe Boginie”

10-08-2022

„Wężowe Boginie” to projekt angażujący artystów z Grecji, Włoch oraz z Polski. Przedsięwzięcie powstaje kolejno podczas rezydencji w Chanii w ramach International Contemporary Dance Festival „Dance Days Chania” oraz w Puzzuolli w ramach festiwalu Antichi Scenari i w Warszawie, w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania 2022.

W Chanii oprócz tancerek Teatru Tańca Zawirowania w projekcie biorą udział tancerze z Grecji. Natomiast w Puzzuolli do projektu dołączą tancerzy z Włoch. Prezentacja efektów współpracy międzynarodowej odbędzie się w Warszawie dwukrotnie, 12 sierpnia 2022 r. o godz. 19.00 (powtórka występu we Włoszech przedstawiona przez polskich tancerzy na pl. Defilad 1) oraz 23 sierpnia o godz. 19.00 (pokaz we współpracy z tancerzami greckimi, czyli efekty rezydencji w Chanii).

Festiwal Antichi Scenari odbywa się w antycznych miejscach Pozzuoli i Neapolu, co daje dodatkową wartość projektowi. Przedstawienie odwołuje się do ceramicznej figurki kobiety z dwoma wężami w rękach znalezionej na Krecie, a pochodzącej z czasów kultury minojskiej. Niewiele o niej wiadomo, przypuszcza się, że była świadectwem kultu albo pozostałością matriarchalnego społeczeństwa. W każdym razie jest ważnym świadectwem roli kobiet w cywilizacji minojskiej. Do tego właśnie odwołuje się projekt powstający w sieci współpracy z krajami śródziemnomorskimi. Projekt jest odwołaniem się do wspólnej tradycji europejskiej opartej na podkreśleniu roli kobiet w krajach tego obszaru i Polski z tradycjami bogiń słowiańskich. Czerpiąc z tradycji zespół powstały z greckich, polskich i wloskich tancerzy stworzy widowisko mogące być prezentowane w różnego rodzaju zabytkowych czy miejskich plenerach. „Wężowe boginie” mają być głosem współczesnych kobiet odwołującym się do tradycji tego kręgu kulturowego.


„Wężowe Boginie”
Teatr Tańca Zawirowania
Opieka artystyczna i choreografia: Elwira Piorun
Wykonanie i kreacja: Iza Prokopek, Ilona Gumowska, Amanda Nabiałczyk, Magda Wójcik, Agata Pankowska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca