Polsko-włoski spektakl plenerowy „One” na placu Defilad

26-08-2022

Iza Prokopek, Ilona Gumowska, Amanda Nabiałczyk, Magda Wójcik, Agata Pankowska zaprezentują w plenerze spektakl „One”, będący wersją polsko-włoskiego projektu „Wężowe boginie” (projekt realizowany był także z tancerzami greckimi). Darmowy pokaz zaplanowano 1 września 2022 r. o godz. 17.00 na pl. Defilad 1 (PKiN, przestrzeń między Teatrem Studio a Teatrem Dramatycznym).

O SPEKTAKLU:

„One” to projekt angażujący artystów z Włoch (ArtGarage) oraz z Polski (Teatr Tańca Zawirowania). Przedsięwzięcie powstaje w Puzzuolli w ramach festiwalu Antichi Scenari oraz w Warszawie. Festiwal Antichi Scenari odbywa się w antycznych miejscach Pozzuoli i Neapolu, co daje dodatkową wartość projektowi. Przedstawienie odwołuje się do ceramicznej figurki kobiety z dwoma wężami w rękach znalezionej na Krecie, a pochodzącej z czasów kultury minojskiej. Niewiele o niej wiadomo, przypuszcza się, że była świadectwem kultu albo pozostałością matriarchalnego społeczeństwa. W każdym razie jest ważnym świadectwem roli kobiet w cywilizacji minojskiej. Do tego właśnie odwołuje się projekt powstający w sieci współpracy z krajami śródziemnomorskimi.

Projekt jest odwołaniem się do wspólnej tradycji europejskiej opartej na podkreśleniu roli kobiet w krajach tego obszaru i Polski z tradycjami bogiń słowiańskich. Czerpiąc z tradycji zespół powstały z greckich, polskich i włoskich tancerzy stworzy widowisko mogące być prezentowane w różnego rodzaju zabytkowych czy miejskich plenerach. „One” mają być głosem współczesnych kobiet odwołującym się do tradycji tego kręgu kulturowego.

Wykonanie i kreacja:
Iza Prokopek
Ilona Gumowska
Amanda Nabiałczyk
Magda Wójcik
Agata Pankowska
Opieka artystyczna i choreografia: Elwira Piorun