„Comfort Zone”, czyli Helena Ganjalyan na Festiwalu Rozdroże 2022

08-09-2022

W ramach festiwalu Rozdroże 2022 odbywa się kilkutygodniowa rezydencja artystyczna zwieńczona dwoma pokazami pracy w procesie pt. „Comfort Zone” Heleny Ganjalyan, reżyserki i choreografki z Warszawy.

Punktem wyjścia do pracy nad „Comfort Zone” jest postać Kaspara Hausera, tajemniczego chłopca niewiadomego pochodzenia, poddanego edukacji i przystosowaniu do życia w społeczeństwie Norymbergi 1828 roku. Kaspar Hauser to figura Obcego, symbol postaci nie potrafiącej się odnaleźć ani w stanie dzikości ani w świecie zastanej kultury. Ważną rolę w spektaklu gra muzyka skomponowana przez Stefana Wesołowskiego – młodego twórcę nominowanego do nagrody Paszporty Polityki.

O AUTORCE:

Helena Ganjalyan to absolwentka Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest autorką spektakli teatralnych wykorzystujących ruch i tekst, spektakli tanecznych i dzieł filmowych. Jej solowa choreografia „LADY Ł – UNICUT” otrzymała drugą nagrodę na międzynarodowym konkursie „Solo Dance Contest 2012” w Gdańsku, była też prezentowana w ramach konkursów tańca w Kolonii i w Budapeszcie. Monodram „MELT” otrzymał wyróżnienie na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2016 roku. Wspólnie z Koriną Kordovą stworzyła duet „Une femme masculine”, remiks twórczości belgijskiej choreografki Ann van den Broek.

Artystka współpracowała między innymi z włoskim reżyserem Romeo Castelluccim i brazylijskim choreografem Guilherme Botelho. Jest współzałożycielką kolektywu twórczego „b.sides” działającego głównie w Warszawie. Artystka uczestniczy też w wielu projektach filmowych – obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym, w którym jest reżyserką i współautorką scenariusza. Otrzymała wiele stypendiów artystycznych, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej rezydencja twórcza w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski potrwa 7 tygodni.

POKAZY:

07.10.2022, godz. 19.00
Premiera spektaklu „Comfort Zone” Heleny Ganjalyan z Warszawy
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Sala im. W. Krukowskiego w budynku Laboratorium (ul. Jazdów 2, Warszawa)
Po premierze spotkanie artystki z widzami.

08.10.2022, godz. 19.00
Drugi pokaz „Comfort Zone” Heleny Ganjalyan z Warszawy
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Sala im. W. Krukowskiego w budynku Laboratorium (ul. Jazdów 2, Warszawa)


Festiwal zorganizowany dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz donacji Janusza Marka.