Dada von Bzdülöw i Zavod Mirabelka ze spektaklem na Rozdrożu 2022

08-09-2022

Podczas 26. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych Rozdroże 2022 odbędzie się pokaz spektaklu „Drganie jednej struny” Teatru Dada von Bzdülöw z Gdańska oraz Zavod Mirabelka z Lublany.

Taneczno-multimedialny spektakl „Drganie jednej struny” powstał na motywach powieści „Solaris” Stanisława Lema. Jego twórcy za punkt wyjścia przyjęli jeden z wiodących tematów twórczości Lema – próbę podjęcia kontaktu z Innym. Akcja spektaklu przenosi nas w przestrzeń, w której rzeczywistość fizyczna i wirtualna nieustannie się przenikają, a granice pomiędzy obydwoma światami przestają być dostrzegalne. Autorzy i wykonawcy spektaklu to: Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter i Jakub Truszkowski.

Obchodzący 30-lecie działalności Teatr Dada von Bzdülöw jest uznawany za jeden z najbardziej cenionych polskich zespołów niezależnych. Skupia tancerzy i aktorów działających na pograniczu teatru, tańca współczesnego i performansu. Grupa działa od 1993 roku. Jej założycielami są tancerze i choreografowie: Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska. Stworzyli ponad 40 spektakli. Przedstawienia zespołu były prezentowane w 20 krajach, między innymi w Chinach, Korei Południowej, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Grupa współpracowała z Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Nowym w Łodzi i z Klubem Żak w Gdańsku, a w ostatnich latach – z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Przedstawienie Factor T stworzone w koprodukcji z Dance Advance w Filadelfii i Art Stations Foundation zostało uznane przez krytyków tańca za najlepszy polski spektakl 2008 roku. Przedstawienia Teatru Dada von Bzdülöw były prezentowane w ramach Polskiej Platformy Tańca w 2010, 2012 i 2014 roku.

Spektakl jest polsko-słoweńską koprodukcją Teatru Dada von Bzdülöw z Gdańska i Zavod Mirabelka z Lublany. Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Gdańska, Miasta Lublana, Ministerstwa Kultury Republiki Słowenii, Instytutu Adama Mickiewicza (w ramach programu Kultura polska na świecie) i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie. Prapremiera spektaklu miała miejsce w grudniu 2021 roku w Lublanie.


Spektakl „Drganie jednej struny” Katarzyny Chmielewskiej, Magdaleny Reiter i Jakuba Truszkowskiego zostanie wsytawiony 4 października 2022 r. o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Sala im. W. Krukowskiego w budynku Laboratorium (ul. Jazdów 2, Warszawa). Po pokazie spektaklu odbędzie się spotkanie artystów z widzami.


Festiwal zorganizowany dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz donacji Janusza Marka.