Są w małym samochodzie jadącym przez wielki Teksas, czyli „Freefall” znów grany

27-09-2022

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie ponownie wystawi spektakl „Freefall” w choreografii Ferenca Fehér z Węgier. Pracę poświęconą tematowi niepewności i braku bezpieczeństwa wykonuje zespół Teatru Tańca Zawirowania. Pokaz zaplanowano 1 października 2022 r. o godz. 19 w siedzibie CTiT przy ul. Bruna 9 w Warszawie.

O SPEKTAKLU:

„Freefall”
Koncepcja i choreografia: Ferenc Fehér
Wykonanie: Ewa Noras, Aleksandra Krajewska, Stanisław Bulder
Produkcja: Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Scena Współczesna
Współorganizator: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Premiera spektaklu została dofinansowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Specjalne podziękowania dla Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa za udostępnienie akomodacji dla artystów z Węgier.

„Freefall” to kontynuacja współpracy Teatru Tańca Zawirowania ze znanym choreografem z Węgier Ferencem Fehérem. Tytuł przedstawienia nawiązuje do problemów współczesnego świata, do braku bezpieczeństwa, do ucieczki przed agresją. Chodzi o próbę znalezienia miejsca, w którym możemy odnaleźć swoje wartości, ale przede wszystkim uciec od zagrożeń współczesnej cywilizacji. Ten azyl można znaleźć nie tylko w dalekich krajach ale również w rodzinie, uprawianiu hobby, czy przede wszystkim w sztuce, również w sztuce tańca. Chodzi o oderwanie się od schematów i przyzwyczajeń, bazowanie na nowych doświadczeniach, które mogą przekształcić się w stałe lub czasowe schronienie.

Troje młodych tancerzy jedzie drogą w Teksasie.
Droga w Teksasie jest długa i nie ma końca. Wszystko może się tu zdarzyć.
Wszystko jest takie samo i nic się nie zmienia oprócz miłości.
O dziwo, relacje między ludźmi zmieniają się gwałtownie.
Nic nie ma znaczenia, tylko nasza wyobraźnia i pragnienia.
Wystarczy być w drodze i jechać, jechać i jechać.

Spektakl „Freefall” opisują takie hasła jak latać, skakać, rzucać się. Celem choreografa nie jest prezentowanie na scenie fikcyjnej historii ale po prostu sytuacji, w której zaprezentowana jest realna, prawdziwa, autentyczna historia. Jak mówi choreograf Ferenc Fehér, najważniejsze w spektaklu będzie to, aby po prostu cieszyć się swobodą tańca, różnorodnością i nieprzewidywalną dynamiką w poruszaniu się.