Premiera w programie Start Up – Scena dla młodych: „inne”

07-11-2022

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie zaprasza na kolejną premierę w ramach programu produkcyjnego „Start-Up – Scena dla młodych”. Tym razem 25 listopada i 26 listopada 2022 r. (godz. 19.00) na scenie zobaczymy instalację performatywną „inne” w reżyserii Łukasza Horbowa i Macieja Kryńskiego oraz w choreografii Bożny Wydrowskiej.

O SPEKTAKLU:

„inne”
reżyseria Łukasz. Horbów, Maciej Kryński
występują: P. Bednarczyk, M. Chęcielewska, A. Karpiuk, E. Krempiński, M. Kryński, D. Wasilewska choreografia: Bożna Wydrowska
muzyka: P. Bednarczyk, M. Kryński
kostiumy: J. Komorowska
scenografia i multimedia: Łukasz Horbów
identyfikacja graficzna: A. Szadzińska

Premiera: 25-26.11.22 godz. 19:00, Centrum Teatru i Tańca (ul. Bruna 9) Warszawa

Spektakl powstał w ramach programu StartUp – Scena dla młodych 2022, którego organizatorem jest Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Projekt współfinansowany jest przez m.st. Warszawa.

Instalacja performatywna „inne” opiera się na naszej narodowej spuściźnie i tożsamości jako nośnikach nowych idei. Każdy naród narzuca swoje symbole: flagę, hymn, godło. Wiadomo, że nie można spalić flagi, ale możemy spalić poloneza. Tańce narodowe stają się dla nas symbolem tego co narzuca nam historia, kościół i władza.

Spektakl identyfikuje kulturę w kontekście historycznym, narodowym i osobistym. Pokazuje naszą spuściznę narodową/taneczną, taką jaką chcemy teraz, taką która mówi naszym językiem.

Działanie uwspółcześnienia, zapomniane formy ekspresji oraz kody ruchowe zakorzenione w naszej podświadomości. Zmieniamy zasady tradycyjnej gry – poszerzamy pole bitewne tańca narodowego o współczesną problematykę. Ruch i taniec stają się maszyną do projektowania zmian w społeczeństwie.

Wyciągając je z narodowego skansenu, w którym funkcjonują, szukamy tego, co mogą nam dać teraz. Likwidujemy dystans między oglądającym a oglądanym. Pytamy o to, co dzięki nim możemy powiedzieć. Wobec czego możemy się sprzeciwić albo za czym się opowiedzieć.