Ponowne pokazy „One hundred falls” i „Don’t Move”!

02-02-2023

Publiczność bardzo entuzjastycznie oceniła pierwsze w Warszawie pokazy „One hundred falls”. Oto kilka głosów: „Ilona to największy talent Europy. Upadek (tytułowy taniec) jeszcze nigdy nie był tak piękny”, „One hundred falls z Ilona Gumowska miało mistyczny wymiar, piękne przeżycie, było czuć emocje wyrażane przez ruch performerki/tancerki”, „One hundred falls jest przewspaniały na każdym poziomie. Bardzo polecam. Ilona jest niesamowita! Trzeba zobaczyć!”.

Aby umożliwić ponowne zobaczenie tej pracy Centrum Teatru i Tańca Zawirowania 18 lutego 2023 r. o godz. 19.00 powtórzy wieczór specjalny z choreografią „One hundred falls” Ilony Gumowskiej i „Don’t Move” Jakuba Mędrzyckiego.

O SPEKTAKLACH:

„One hundred falls”
Ilona Gumowska
koncepcja: Jakub Mędrzycki
choreografia: Jakub Mędrzycki, Ilona Gumowska
wykonanie: Ilona Gumowska
muzyka: Marta Forsberg, Gieorgij Puchalski
produkcja: Krakowski Teatr Tańca
czas trwania: 35 minut
zdjęcia i projekty plakatów: Mieszko Chomka

Upadają cywilizacje, upadają kultury, upadają autorytety, upadamy moralnie, upadamy fizycznie. Wydaje się, że cała historia ludzkości złożona jest z nagłych upadków takich jak wojny czy przewroty, ale również tych powolnych i ignorowanych jak katastrofa klimatyczna. Trudno rozróżnić kiedy upadek jest jeszcze tragedią, a kiedy już nową możliwością. W tej sinusoidzie po której płyniemy, zawsze skupiamy się na najbardziej skrajnych odchyleniach. Rzadko zauważamy to co jest pomiędzy. Lot, którego doświadczamy pokazuje nam zupełnie inną rzeczywistość. Świat, w którym w końcu możemy zwolnić i my stajemy się wolni.

Każdy krok jest kontrolowanym upadkiem i każdy kolejny nagłym powstawaniem. Upada 206 kości i ok. 640 mięśni pomaga nam się podnieść. Już od momentu prenatalnego nasz rozwój ukierunkowany jest na stworzenie konstrukcji. To ona pozwala nam stać prosto i konsekwentnie odpychać się przed tym co nieuniknione. W końcu to upadek jest jej przeznaczeniem. To często rozpad/rozkład daje możliwość ruchu i interakcji.

Nasza bohaterka zatraca się w tańcu na upadłej cywilizacji, na upadłej kulturze, na upadłych autorytetach, na naszym upadku moralnym i odnajduje akceptacje swego upadającego ciała.


„Don’t Move”
Jakub Mędrzycki
koncept, choreografia, wykonanie: Jakub Mędrzycki
muzyka: Izabela Orzełowska
konsultacje: Izabela Orzełowska
współprodukcja: Centrum Teatru i Tańca Zawirowania
czas trwania: 40 minut
Praca ma charakter ewolucyjny.

Bicie serca,
oddech,
ruch powiek.
Powiew wiatru,
twarde podłoże.
Opadanie.
Ból (w) ruchu,
przyjemność ruchu.

Czuję napięcie, pragnę sprzeciwu.
Krew płynie bez mojej zgody, zapadam się w niekończącą ciągłość myśli.
Moje ciało się chowa, moje ciało się odkrywa.
Obserwuję zmianę światła, słyszę odgłos szelestu.
Obserwuję tych, którzy mnie obserwują.

Starzeję się z każdą sekundą.
Moje ciało umiera, moje ciało się rozkłada.
Unoszę ręce na znak pokoju, unoszę ręce na znak protestu.
Kto powstrzyma ruch, który jest we mnie? Kto zatrzyma ruch, który jest poza mną?

„Don’t Move” to ruchowy protest przeciw ograniczeniu wolności ekspresji. Wolność artystyczna jest podstawowym prawem człowieka, jednak bardziej niż kiedykolwiek jest zagrożona w Europie, jak i na świecie. W 2021 roku* zabito rekordową liczbę 39 artystów, a ponad 500 artystów poniosło konsekwencje prawne za kwestionowanie władz, osób publicznych oraz wartości religijnych czy tradycyjnych.

* Wg raportu Freemuse międzynarodowej organizacji monitorującej wolność artystyczną.

BILETY: ‘Wieczór DOUBLE BILL: Ilona Gumowska „One hundred falls” & Jakub Mędrzycki „Don’t Move”‘ | kicket.com