4 dni z Centrum Tańca Zawirowania

07-03-2023

W połowie marca na scenie Teatru Tańca Zawirowania w ciągu 4 dni będzie zaprezentowanych aż pięć spektakli: Tańcząc Boską Komedię (16.03), premiery „ATSU” i „W ciemno” (17.03), Opowiedz nam o przyszłości (18.03) oraz premiera „Inside Gospel” Akademii Tańca Zawirowania (19.03). Wszystkie pokazy odbędą się na scenie przy ul. Bruna 9 w Warszawie.

PROGRAM:

16.03, godz. 20.00 – pierwszy dzień

„Tańcząc Boską Komedię”
Teatr Tańca Zawirowania
Choreografia: Elwira Piorun
Współpraca dramaturgiczna: Aleksandra Kostrzewa
Tancerze: Liwia Bargiel/Ilona Gumowska, Magdalena Wójcik / Aleksandra Krajewska, Michał Przybyła, Michał Adam Góral
Współpraca twórcza: Gieorgij Puchalski

„Tańcząc Boską Komedię” to ambitna próba zmierzenia się z dziełem Dantego, który wykreował w czternastym wieku swoją wizję świata pozaziemskiego. Była ona na tyle silna, że przetrwała pokolenia i wciąż oddziałuje na współczesność. W przedstawieniu nie chodzi o to, żeby opowiedzieć wszystkie wątki zawarte w poemacie, gdyż to nie jest możliwe w godzinnym spektaklu, ale żeby choć trochę zbliżyć się do niektórych poruszanych w nim tematów. Tak jak „Boska Komedia” opisywała świat średniowiecza z całym jego bogactwem idei i ostrzegała przed moralnym osądem w zaświatach, tak tancerze próbują zastanowić się nad współczesnym światem, w którym pandemia stawia pod znakiem zapytania ustalone zasady i reguły. Rzecz dzieje się nie w świecie pozaziemskim ani w dawnych czasach, ale tu i teraz. Punktem wyjścia jest refleksja, że przechodząc przez życie można zetknąć się ze swoim Piekłem, Czyśćcem i Niebem.

„Tańcząc Boską Komedię” to bardziej impresja dotykająca poszczególnych tematów niż próba ich dogłębnego pogłębiania. To raczej wyzwanie dla choreografa i tancerzy, żeby spróbować zamienić skomplikowany język poezji Dantego, nasycony rozbuchanymi obrazami plastycznymi na język tańca. Chodzi o to, żeby przedstawić równie sugestywny obraz świata, który można podobnie chłonąć za pomocą wszystkich zmysłów i przy jego pomocy pobudzić refleksję nad współczesnym życiem i jego konsekwencjami. To próba wprowadzenia minimum porządku w świat chaosu i nadmiaru, który nas otacza.


17.03, godz. 19.00 – drugi dzień

Najnowsze produkcje Centrum Teatru i Tańca Zawirowania:
* Premiera „ATSU”
* Premiera: „W ciemno”

„ATSU”
Choreografia i wykonanie: Magdalena Wójcik, Stefano Otoyo

„Atsu” – z japońskiego ucisk, nacisk.

Artyści w początkowym stadium pracy nad spektaklem zadali sobie dwa pytania: Jak przynależność do danej kultury może nas z jednej strony „otulać”, inspirować i dawać poczucie bezpieczeństwa a z drugiej zamykać nas w pewne ramy i odbierać tożsamość oraz jak uwolnić się od nacisku społeczeństwa i znaleźć własną drogę?

W dalszych poszukiwaniach naturalnie wyłoniła się jedna z wielu odpowiedzi i możliwości nad którą ostatecznie skupili się tancerze.
Drogą do wolności jest siła, którą daje nam miłość. Miłość do nas samych, miłość do drugiej osoby czy jakakolwiek inna. Spektakl więc jest drogą serca i partnerstwa. W delikatny i niemal bezproblemowy sposób opowiada zarówno o jednostce jak i parze, a jej przeżycia są inspirowane podróżami oraz doświadczeniami tancerzy.

Jest to spektakl zarówno dla dorosłych jak i młodzieży.

„W ciemno”
Choreografia i wykonanie: Amanda Nabiałczyk, Katarzyna Sypniewska

Czy cień jest tylko biernym odbiciem nas samych czy może też być aktywny i zdolny do dialogu? Często słyszymy zdanie być cieniem samego siebie, a co gdyby potraktować to dosłownie i zatańczyć z własnym odbiciem?
“W ciemno” jest opowieścią o człowieku i jego alter ego. Drugie ja w projekcie przybiera formę cienia. Spektakl ma na celu pokazanie, że dialog z samym sobą i autoanaliza są kluczem do rozwoju, zdrowych relacji i rozwiązywania problemów w sferze emocjonalnej.
Główną inspiracją do stworzenia choreografii stanowiła gonitwa Piotrusia Pana za jego cieniem. Odbicie Piotrusia Pana jest osobną, psotną i niepokorną postacią, którą główny bohater próbuje ujarzmić. Cień to jednak Piotruś, który wymyka się spod kontroli i przejawia niechciane, skrywane cechy.
Innymi rozważaniami do stworzenia spektaklu są rozważania greckiego filozofa, Platona. Jaskinia cieni i teorii idei są podstawą stwierdzenia, że to co się odbija nie zawsze jest zgodne z tym, co rzeczywiste. Człowiek żyje w świecie realnym, a cień tego świata staje się równoległą rzeczywistością.
Taniec i teatr cieni są doskonałymi narzędziami, pozwalającymi na wyrażanie emocji i myśli w sposób symboliczny, a jednocześnie uniwersalny. Przypominają nam, że często mówimy więcej poprzez nasze ciała i ruchy, niż poprzez słowa.


18.03, godz. 19.00 – trzeci dzień

„Opowiedz nam o przyszłości”
Teatr Tańca Zawirowania
Choreografia: Elwira Piorun
Scenariusz: Włodzimierz Kaczkowski
Opracowanie wizualne: Julia Ruszczyńska
Zdjęcia: Piotr Szymański
Animacja: Dominika Struzik
Obsada: Michał Adam Góral, Anna Banasik

Przedstawienie „Opowiedz nam o przyszłości” jest inspirowane twórczością Lema, a w szczególności jego powieścią „Solaris”. Zajmuje się bohaterem, który skierowany na obcą planetę mierzy się samotnie ze swoimi wspomnieniami, lękami i traumami. Postawiony na przeciwko oceanu, który materializuje jego wizje, musi sam określić, na ile chce im się przeciwstawić, a na ile ulec. Wspaniała metafora ludzkiej egzystencji opisana przez Lema staje się obecnie jeszcze bardziej aktualna w czasach, kiedy technologie próbują manipulować umysłami ludzkimi. Dodatkową wartością przedstawienia jest ruch i taniec stanowiący podstawowy środek przekazu. Dzięki temu historia nabiera głębszego znaczenia. Wszystko to dzieje się to w otoczeniu filmowych realizacji, które już dawno stały się częścią naszego życia. Czy to jest przyszłość czy już teraźniejszość i czy na pewno musi dziać się na obcej planecie?


19.03, godz. 20.00 – czwarty dzień

Premiera: „Inside Gospel” Akademia Tańca Zawirowania (grupa projektowa)
Choreografia: Magdalena Wójcik, Stefano Otoyo
Taniec i kreacja: Agnieszka Żechowska, Alicja Skopinksa, Aneta Parciak, Julia Głowacka, Joanna Gabrysiak, Kasia Gołąbek, Łukasz Rochna, Magda Stefańska, Maria Kresa, Michalina Nowak, Ola Śledź, Paulina Kurdziel, Żaneta Palica, Emanuela Vomaro, Emanuele Sacca, Simone Galante, Luca Andrea Borzacchini

Inside Gospel – to spektakl grupy projektowej prowadzonej przez Stefano Otoyo oraz Magdalena Wójcik, nad którym nasi studenci pracowali 2 miesiące. Spektakl ten opowiada o podróży w głąb siebie, gdzie jeśli dobrze się przyjrzymy, kto wie- może uda nam się znaleźć nasza własna melodie.
Spektakl jest inspirowany głównie przeżyciami choreografów oraz studentów. Natomiast początkiem do podjęcia pracy nad tym spektaklem były dwa seriale: „Inside Job” oraz „Midnight Gospel”, które według prowadzących przekazują wiele wartościowych treści nad tym jak działa nasze społeczeństwo. A wszystko to w sposób dosłowny jak i tragikomiczny.
Projekt tym można nazwać nie tylko- projektem ogólnopolskim, ponieważ biorą w nim udział osoby które dojeżdżają na zajęcia np z Krakowa, ale również międzynarodowym, ponieważ zawitają w nim studenci z Rzymu i będzie ich aż czwórka!


Spektakle zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytucja Społeczna Miasta Stołecznego Warszawa. Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.