Wieczór Debiutów Choreograficznych: „W ciemno” i „Keep it Real”

16-04-2023

Centrum Teatru i Tańca Zawirowania (ul. Bruna 9) zaprasza na Wieczór Debiutów Choreograficznych: „W ciemno” i „Keep it Real”, który odbędzie się 22 kwietnia 2023 r. o godz. 19.00.

O SPEKTAKLACH:

„W ciemno”
Amanda Nabiałczyk i Katarzyna Sypniewska

„Nie tylko ważne są osoby, ale także ich cienie.”
Stanisław Cat-Mackiewicz, Londyniszcze

Czy cień jest tylko biernym odbiciem nas samych czy może też być aktywny i zdolny do dialogu? Często słyszymy zdanie być cieniem samego siebie, a co gdyby potraktować to dosłownie i zatańczyć z własnym odbiciem?
“W ciemno” jest opowieścią o człowieku i jego alter ego. Drugie ja w projekcie przybiera formę cienia. Spektakl ma na celu pokazanie, że dialog z samym sobą i autoanaliza są kluczem do rozwoju, zdrowych relacji i rozwiązywania problemów w sferze emocjonalnej.

Główną inspiracją do stworzenia choreografii stanowiła gonitwa Piotrusia Pana za jego cieniem. Odbicie Piotrusia Pana jest osobną, psotną i niepokorną postacią, którą główny bohater próbuje ujarzmić. Cień to jednak Piotruś, który wymyka się spod kontroli i przejawia niechciane, skrywane cechy.

Innymi rozważaniami do stworzenia spektaklu są rozważania greckiego filozofa, Platona. Jaskinia cieni i teorii idei są podstawą stwierdzenia, że to co się odbija nie zawsze jest zgodne z tym, co rzeczywiste. Człowiek żyje w świecie realnym, a cień tego świata staje się równoległą rzeczywistością.
Taniec i teatr cieni są doskonałymi narzędziami, pozwalającymi na wyrażanie emocji i myśli w sposób symboliczny, a jednocześnie uniwersalny. Przypominają nam, że często mówimy więcej poprzez nasze ciała i ruchy, niż poprzez słowa.


„Keep it real”
Małgorzata Nowak i Maria Salwińska

Życie to gra. Jesteśmy zawodnikami sterowanymi przez los, rzuconymi w wir niekończących się wyzwań i przeszkód. Walczymy o przetrwanie, zbieramy punkty i pokonujemy kolejne poziomy prowadzące do bliżej nieokreślonego sukcesu. Czy możliwe jest wygranie tej gry?

Oddając się naszym instynktom, zapominamy często o drugim człowieku. Esencją człowieczeństwa jest życie w bliskości. Razem, a nie przeciwko sobie. Możemy więcej pomagając, wspierając i chroniąc się wzajemnie. Ale czy będziemy potrafili zrezygnować z pragnienia wygranej za wszelką cenę, często kosztem drugiego człowieka?

„Keep it real” jest wynikiem obserwacji artystek nad zależnościami między wirtualnym, a realnym światem. Podobieństwa, które tak bardzo wciągają nas w świat gier dają nam iluzję całkowitej kontroli nad własnym losem, pomimo różnic w odczuwaniu, widzeniu i rozumieniu tego, co się tam z nami dzieje. Utwór porusza kwestię wpływu kontekstu społecznego i kulturowego na indywidualne zachowania i wybory, co może prowadzić do ograniczania wolności jednostki i utraty jej prawdziwej tożsamości.
Może czas już wyjść z gry i zacząć żyć tu i teraz?