Tam gdzie Wschód łączy się z Zachodem. Nowy pokaz „ATSU”.

04-05-2023

„ATSU” to jeden z najciekawszych tanecznych spektakli sezonu, a etiuda na bazie której powstał zdobyła nagrodę publiczności w Warszawskim Konkursie Choreograficznym. Choreografię przygotowaną przez duet Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo można będzie obejrzeć 19 maja 2023 r. o godz. 19.00 w Centrum Teatru i Tańca Zawirowania (ul. Bruna 9 w Warszawie).

„Co ciekawe ruch w tej choreografii ani razu nie dotyka w sposób bezpośredni tego, co nazwalibyśmy siłą czy krytycznym momentem – przez cały czas taniec jest tutaj niezwykle miękki, opiera się raczej na gibkości ciał, pewnej wspólnotowości przeżyć, współpracy z partnerem, niż na starciu różnych osobowości. Nie mamy tutaj walki, choć bohaterowie nie są zawsze obok siebie czy ze sobą, jakby tancerze celowo chcieli podkreślić, że ich własna osobność, indywidualizm, potrzeby wymagają raczej szacunku, akceptacji i rozumienia, a nie zmiany czy dostosowania się zgodnie z oczekiwaniami partnera”. (fragment recenzji „Wschody i zachody słońca” Sandra Wilk, Strona Tańca).

O SPEKTAKLU:

„ATSU” Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo, choreografia i wykonanie: Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo, czas trwania: 40 minut

Słowo „atsu” w języku japońskim oznacza nacisk oraz presję.

Bazą do ruchu w spektaklu jest japoński masaż shiatsu, gdzie operator masując drugą osobę wykonuje nad nią choreografię – która jest sama w sobie ceremonią. Czy naprawdę sami podejmujemy decyzje, czy też w jakiś sposób kierujemy się presją: kulturową, społeczną, polityczną, rasową?

„ATSU” to inkwizycja, która zaczyna się od ceremonii dwojga nieznajomych, aż po korzenie symbolicznego znaczenia wszystkiego co nas otacza i czego nie doceniamy, a w rzeczywistości może nas gnębi i trzyma w mentalnej klatce? Co jeśli intymny związek między dwojgiem ludzi jest prawdziwym badaniem, które należy przeprowadzić, aby wydostać się z czasu i przestrzeni i odkryć, że nic nie istnieje poza miłością w większym tego słowa znaczeniu?

Nie dajemy odpowiedzi, zadajemy pytania i zapraszamy do refleksji.


Centrum Teatru i Tańca Zawirowania to Instytucja Społeczna Miasta Stołecznego Warszawa. Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.