„Opowiedz nam o przyszłości” – taneczny spektakl na podstawie „Solaris” na deskach CTiT Zawirowania

19-05-2023

28 maja 2023 r. o godz. 19.00 na Scenie przy ul. Bruna 9 w Warszawie (CTiT Zawirowania), Teatr Tańca Zawirowania wystawi repertuarowy spektakl „Opowiedz nam o przyszłości” inspirowany twórczością Stanisława Lema (głównie powieścią „Solaris”). „Wielowarstwowość pracy stworzonej według scenariusza Włodzimierza Kaczkowskiego z Teatru Scena Współczesna i w choreografii Elwiry Piorun z Teatr Tańca Zawirowania zachwyci tych, którzy znają filozofię i twórczość Stanisława Lema, ale mam wątpliwości czy będzie łatwo odczytywalna dla innych. Ale na szczęście mamy w „Opowiedz nam o przyszłości” także sporo tańca (świetne, esencjonalne sola Michała Adama Górala, ciekawe partnerowania z Anną Banasik), swoistą bitwę między miłością a marzeniem, między życiem a śmiercią – czytamy w recenzji „Kosmos ukryty w nas samych” Sandry Wilk, Strona Tańca – Młodemu pokoleniu może kojarzyć się to z grami komputerowymi, w których żyć jest więcej, niż jedno. A jeśli do tego dodać, że wszystko podane zostało z ciekawymi wizualizacjami – częściowo nieostrymi, jak wspomnienia czy sny, częściowo zachwycającymi swym pięknem (np. wizualizacje nawiązujące do fal) to mamy zbiór łączący fabułę z impresją, pełny skojarzeń i rozmaitych alegorii, z jakich wyciągnąć dla siebie możemy bardzo wiele. Tutaj nawet warstwa dźwiękowa jest nieoczywista – w kończącym spektakl utworze przejścia tonalne przypominają dźwięki łączenia się z Internetem przez modem… Wśród nowych warszawskich tanecznych spektakli 2021 roku to praca najbardziej innowacyjna, choć niełatwa w odbiorze. Poszukująca, a w dodatku zmuszająca wręcz widzów do zmierzenia się z własnymi lękami”.

O SPEKTAKLU:

„Opowiedz nam o przyszłości”
Teatr Tańca Zawirowania
choreografia: Elwira Piorun
scenariusz: Włodzimierz Kaczkowski
wykonanie: Michał Góral, Anna Banasik
opracowanie wizualne: Julia Ruszczyńska
zdjęcia: Piotr Szymański
animacja: Dominika Struzik

„Człowiek wyruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych, ciemnych drzwi.”

Przedstawienie „Opowiedz nam o przyszłości” jest inspirowane twórczością Lema, a w szczególności jego powieścią „Solaris”. Zajmuje się bohaterem, który skierowany na obcą planetę mierzy się samotnie ze swoimi wspomnieniami, lękami i traumami. Postawiony na przeciwko oceanu, który materializuje jego wizje, musi sam określić, na ile chce im się przeciwstawić, a na ile ulec. Wspaniała metafora ludzkiej egzystencji opisana przez Lema staje się obecnie jeszcze bardziej aktualna w czasach, kiedy technologie próbują manipulować umysłami ludzkimi. Dodatkową wartością przedstawienia jest ruch i taniec stanowiący podstawowy środek przekazu. Dzięki temu historia nabiera głębszego znaczenia. Wszystko to dzieje się to w otoczeniu filmowych realizacji, które już dawno stały się częścią naszego życia. Czy to jest przyszłość czy już teraźniejszość i czy na pewno musi dziać się na obcej planecie?

Dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.


Centrum Teatru i Tańca Zawirowania to Instytucja Społeczna Miasta Stołecznego Warszawa. Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.