XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania – słowo wstępne

22-05-2023

Hasło przewodnie XIX Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania 2023 to „Korzenie tańca”. Publikujemy słowo wstępne dyrektora festiwalu, Włodzimierza Kaczkowskiego.

Korzenie tańca – słowo wstępne

Gdzie są korzenie tańca współczesnego? Chciałoby się odpowiedzieć, że wszędzie: w tańcach ludów pierwotnych, w rytmie narzucanym przez przyrodę, w naszych ciałach, w tradycji, w kulturze poszczególnych krajów i narodów. I taki też będzie nasz XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023. Sięga do korzeni w sensie dosłownym, jak w spektaklu „The Roots” zespołu Dancehaus Piu z Mediolanu odkrywającym emigranckie pochodzenie tradycji zawartych w tańcu, czy metaforycznym, jak w przedstawieniach grup z Korei Południowej, które szukają źródeł tańca w odwoływaniu się do rytuału, w kontakcie z przedmiotami o symbolicznym charakterze.

Ciekawe będzie połączenie dwóch tradycji: azjatyckiej i europejskiej w projekcie „The source” („Źródło”) przygotowanym przez tancerzy warszawskiego Teatru Tańca Zawirowania i grupy Pydance z Daegu z Korei Południowej. W „White Noise” Compagnie DNAz Bolonii zobaczymy włoski duet, który opowiada o szukaniu kontaktu z innym ciałem i wzajemnym oddziaływaniu. Będzie też nawiązujące do „Święta Wiosny” przedstawienie „Sacre” Borderline Danza z Pontecagnano, które odnosi się do religijnych korzeni tańca i temat empatii poruszany w spektaklu „Blisko” Teatru Nowszego z Łodzi. Z kolei przedstawienie „The dance of reality” Atacama Compagnie z Rzymu próbuje stworzyć nową rzeczywistość tańca opartą na naturalnym ruchu i biegu, a „White Poplar” zespołu Circu z Gruzji szuka źródeł tańca w sztukach plastycznych i zwielokrotnia go przez wizualizację… A jakie są źródła waszego tańca?

Włodzimierz Kaczkowski,
dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania


PRZYDATNE INFORMACJE:

* O WYDARZENIUXIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023 – o wydarzeniu
* PROGRAM: XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania – program (część letnia)
* SŁOWO WSTĘPNE: XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania – słowo wstępne


Dane o festiwalu:

XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023
Terminy: 19-25 czerwca 2023 r. (część letnia) i 24-28 września 2023 r. (część jesienna)
Hasło przewodnie: Korzenie tańca
Organizator: Fundacja Scena Współczesna
Współorganizator: Teatr Tańca Zawirowania
Partnerzy: Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, Akademia Tańca Zawirowania, Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Teatr Nowszy
Patroni honorowi: Centrum Kultury Koreańskiej, Włoski Instytut Kultury w Warszawie
Partnerzy medialni: TVP Kultura, Tok FM, e-Teatr, taniecPOLSKA, Strona Tańca, Dziennik Teatralny, Kwartalnik Taniec, Info Teatrologia, Warszawa.ngo.pl, Wolna Sobota, Kulturownia.pl, Teatr dla wszystkich, Dla Studenta, Oddaj Ciężar, Commune Sense i Liceum Anety Mikołajczyk
Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.

Zdjęcie: Włodzimierz Kaczkowski, foto: WILK