XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania – dzień piąty (23.06)

26-05-2023

Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania zaprasza na dwa wieczory 23 czerwca. Pierwszy z prezentacjami artystów z Włoch obejmie spektakle „Roots” i „Song of Extinction”, choreografek związanych z Dancehaus Piu odbędzie się 23 czerwca o godz. 18 w Centrum Sztuki Współczesnego – Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2). Drugi z prezentacją artystów z Polski i Korei Południowej obejmie pokaz work in progress spektaklu „The source” Teatru Tańca Zawirowania i Pydance odbędzie się w Centrum Teatru i Tańca Zawirowania (ul. Bruna 9) 23 czerwca o godz. 20.

19. Festiwal Zawirowania – dzień piąty (23.06) – spektakle i opisy:

23 czerwca 2023 r., godz. 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2)
Prezentacje artystów z Włoch:

Roots” – Dancehaus Piu (Włochy)

„A gdyby tak zatrzymać się i posłuchać korzeni? Kto byłby wtedy w stanie zasnąć?”.

We wszystkich możliwych odniesieniach słowo „korzenie” wiąże się z działaniem, które łączy co najmniej dwa elementy i przywołuje wielorakie znaczenia: od zakorzenienia w danym miejscu, przez relację między sferą wewnętrzną a zewnętrzną człowieka, aż po świadomość własnych korzeni i tworzenie więzi z Matką Ziemią.

Spektakl bada zawartą w tym słowie dynamikę. Powstał on z potrzeby zgłębienia, poznania, przemyślenia, odniesienia się i zaniechania ucieczki przed własnymi korzeniami. Ukazuje relację między dwojgiem bohaterów i archetypów tej opowieści, w której dwa ciała wchodzą w bliski kontakt i słuchają się uważnie, by wzajemnie się wspierać i dojrzewać. Opierają się wzajemnie na swoich ramionach, wykonując najbardziej przerażający „taniec” na świecie: akt miłości.

Choreografia: Michela Priuli
Dramaturgia: Michela Priuli
Wykonanie: DANCEHAUS Company: Barbara Allegrezza, Niccolò Castagni
Muzyka: Debussy – L’après midi d’un faune

O ARTYSTCE:

Michela Priuli ukończyła akademię Dancehaus Susanny Beltrami, a także poszerzała swą wiedzą we współpracy z międzynarodowymi artystami, takimi jak Hofesh Shechter, Ohad Naharin, Jos Baker, Johannes Wieland, Marina Mascarell. Występowała w spektaklach takich choreografów, jak Sita Ostheimer – „Creature of the wild” (2017), Marigia Maggipinto – „Die liebe kommt die liebe geht” (2018) czy Kristina Alleyne – „Single out” (2019). Od 2016 roku współpracuje z zespołem Susanny Beltrami, a w 2017 roku utworzyła grupę DUEDITRE, z którą dostała się na rezydencję Sosta Palmizi (2018) i Art Printing House na Litwie (2019). W 2019 roku stworzyła choreografię do projektu „Fundamentals” dla Dancehaus Junior Company, a w 2020 roku rozpoczęła współpracę z Annalì Rainoldi. W 2021 roku otrzymała wsparcie Dancehaus Piu Production Center i stworzyła choreografię „1° movimento” dla Dancehaus Junior Company. W lipcu 2021 roku stworzyła choreografię „MAYA” dla uczniów drugiego roku w Oliva Contemporary Dance Project.


Song of Extinction” – Dancehaus Piu (Włochy)

Spektakl „Songs of Extinction” powstał z chęci zmierzenia się poprzez taniec z kryzysem, który dotyczy nas wszystkich: nieodwracalnymi zmianami ekosystemów i ryzykiem wyginięcia życia na Ziemi.

Połączenie tańca, dźwięku i projekcji wideo jest wyrazem napięcia jakiego doświadcza nasza planeta, a to wszystko poprzez choreograficzny „list do Ziemi”, swoistą pieśń inwokacyjną.

Badanie dźwięków, które powoli zaczynają zanikać na Ziemi, rozpoczęło dialog z Rainforest Connection, mieszczącą się w San Francisco organizacją non-profit, która została pierwszym partnerem projektu. Jest to organizacja zajmująca się technologiami ochrony, stworzyła ona sieć akustyczną i system monitoringu, aby identyfikować zagrożenia dla środowiska, takie jak choćby nielegalna wycinka drzew (to druga z głównych przyczyn obecnych zmian klimatu), a także aby chronić bioróżnorodność. Organizacja wykorzystuje czujniki (RFCx Guardian i Audiomoth) zbierające dane akustyczne i monitorujące pejzaż dźwiękowy w ponad 22 krajach przez 365 dni w roku i rozwija największy na świecie wspólny projekt zarządzania ekosystemem.

Zagrożone dźwięki stanowić będą tło akustyczne dla tańca, któremu towarzyszyć będą także projekcje wideo (z obrazami zagrożonych ekosystemów i zamieszkującymi je zwierzętami) będące osobistymi wspomnieniami artystki. Nagrania, które wykonał Nicolò Asahi Cameroni, zmontował następnie Matteo Bittante tak, aby pozostawały one w bliskiej relacji z tańcem na scenie. Z kolei tło dźwiękowe przygotowane przez Fabio Malizia wykorzystuje nagrania z archiwum RFCx, live stream z monitorowanej lokacji, a także oryginalną kompozycję stworzoną na potrzeby tego projektu.

Choreografia i wykonanie: Annalì Rainoldi
Muzyka: Fabio Malizia
Wideo: Nicolò Asahi Cameroni
Montaż: Matteo Bittante
Kostiumy: Barbara Sambri
Konsultacje: Francesca Gironi

O ARTYSTCE:

Annalì Rainoldi to tancerka, choreografka i artystka związana z Dancehaus Piu i wspierana przez CCN w Nantes. Ukończyła studia z nauk humanistycznych i komunikacji, a także z teatru tańca w Scuola d’Arte Drammatica Paolo Grassi. Wzbogaca i kształtuje ona swój język ekspresyjny i interpretacyjny dzięki współpracy z niekwestionowanymi mistrzami na arenie krajowej i międzynarodowej. Tańczy w spektaklach takich choreografów, jak MK, Emio Greco, Lucinda Childs, Susanna Beltrami, Luciano Padovani, Emanuel Gat czy Helen Cerina. Jej autorskie spektakle docenione zostały przez takie instytucje i festiwale, jak Network Anticorpi XL, Fabbrica Europa, Romaeuropa DNA, MaggioDanza, festiwal Exister, Danz’è Oriente Occidente, festiwal miniatur w Belgradzie, Midnight w Hereford w Wielkiej Brytanii, CCN w Nantes.

Annalì Rainoldi jako performerka brała udział w części artystycznej weneckiego Biennale w reżyserii Beata Kuerta. Od 2019 roku związana jest z Dancehaus Piu, dzięki czemu mogła stworzyć takie dzieła, jak „Lakota White Buffalo Prophecy”, „Sweet Ann”, „Natuur”, „Man” oraz „Songs of Extinction”.


23 czerwca 2023 r. godz. 20.00

Centrum Teatru i Tańca Zawirowania (ul. Bruna 9)
Współpraca międzynarodowa Teatru Tańca Zawirowania (Polska) i Pydance (Korea Południowa):

„The source” („Źródło”) – Teatr Tańca Zawirowania i Pydance (Polska/Korea Południowa) – pokaz work in progress

Koprodukcja Pydance i Teatru Tańca Zawirowania to wspólny projekt, w który zaangażowani są tancerze i choreografowie z Polski i Korei Południowej. Polskę reprezentują Elwira Piorun, Magdalena Wójcik i Stefano Otoyo, natomiast Koreę południową Seo Jeong-bin, Sojeong Kim i Ho Sik Yu. Projekt zakłada dwie rezydencje w obu krajach w czerwcu i wrześniu 2023 roku, a także dwa pokazy pracy.

Projekt realizowany jest dzięki współpracy między Międzynarodowym Festiwalem Tańca Zawirowania w Warszawie a Międzynarodowym Festiwalem Tańca Współczesnego w Daegu. Jego celem jest pogłębienie wymiany poglądów na temat tradycji i kultury tańca. Zamierzeniem tej współpracy jest stworzenie swoistego mostu między tymi dwoma krajami, który wspomagać będzie rozwój artystyczny, wzajemne zrozumienie, a także żywe odkrywanie tradycji tanecznych.

Pokazy work in progress w Warszawie i w Daegu będą dla tancerzy okazją, by podzielić się ich wspólną pracą i artystyczną podróżą z polską oraz koreańską widownią. Występy te będą dowodem mocy, jaka tkwi w wymianie kulturowej, a także przykładem wyjątkowego połączenia środowisk tanecznych oraz innowacyjnych pomysłów, jakie wynikają z takiej współpracy.

O TWÓRCACH:

Pydance jest niezależną grupą taneczną z Daegu w Korei Południowej. „P” oznacza ciało „fizyczne” (z ang. physical), „Y” oznacza „dziedziniec” (z ang. yard), co tworzy „dziedziniec ciał” (z ang. body yard). Grupa podczas przygotowywania swoich występów, wykorzystując głównie ciało, które tworzy taniec, poszukuje nowych elementów ruchu i łączy różne gatunki tańca, opierając się na filozofii każdego z członków zespołu.

Teatr Tańca Zawirowania to jeden z najważniejszych zespołów tańca współczesnego w Polsce. Zespół powstał w 2005 roku. Jego główną choreografką jest Elwira Piorun, była solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, która przez kilkanaście lat występowała w teatrach baletowych i tanecznych w Niemczech. W zmieniający się skład zespołu wchodzą tancerze ze zróżnicowanym doświadczeniem w technikach pracy z ciałem – od tańca klasycznego, poprzez taniec współczesny i jazzowy aż po sztukę mimu. Połączenie różnych doświadczeń tancerzy daje ciekawy efekt sceniczny, poszerzając potencjał twórczy tego teatru. Z Zawirowaniami stale współpracuje reżyser Włodzimierz Kaczkowski, który najczęściej odpowiada za dramaturgię spektakli. Głównym założeniem twórców Teatru Tańca Zawirowania jest wykorzystanie współczesnych technik tańca do tworzenia spektakli o charakterze narracyjnym. Wśród ostatnich premier, które stały się spektaklami repertuarowymi są m.in. „Empty Bodies” odnoszące się do ekologii, „Opowiedz nam o przyszłości” stworzone w oparciu o dzieła Stanisława Lema (głównie „Solaris”) czy „Tańcząc Boską Komedię” nawiązujące do nieśmiertelnego dzieła Dantego Alighieri.


Dane o festiwalu:

XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2023
Terminy: 19-25 czerwca 2023 r. (część letnia) i 24-28 września 2023 r. (część jesienna)
Hasło przewodnie: Korzenie tańca
Organizator: Fundacja Scena Współczesna
Współorganizator: Teatr Tańca Zawirowania
Partnerzy: Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, Akademia Tańca Zawirowania, Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Teatr Nowszy
Patroni honorowi: Centrum Kultury Koreańskiej, Włoski Instytut Kultury w Warszawie
Partnerzy medialni: TVP Kultura, Tok FM, e-Teatr, taniecPOLSKA, Strona Tańca, Dziennik Teatralny, Kwartalnik Taniec, Info Teatrologia, Warszawa.ngo.pl, Wolna Sobota, Kulturownia.pl, Teatr dla wszystkich, Dla Studenta, Oddaj Ciężar, Commune Sense i Liceum Anety Mikołajczyk
Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.

Zdjęcie: spektakl „Roots”, foto: M. Piccinini/materiały promocyjne