Warszawski Konkurs Choreograficzny – prezentacje spektakli

18-12-2023

Centrum Teatru i Tańca Zawirowania zaprasza na dwa dni tegorocznej edycji Warszawskiego Konkursu Choreograficznego. Już 20-21 grudnia 2023 r. na scenie Komuny Warszawa (SZKOŁA) pokazanych zostanie 8 prac, zakwalifikowanych do prezentacji. Choreografie zostaną ocenione przez 3-osobowe jury.

Zwycięzców poznamy podczas konkursowej gali 21 grudnia – tego dnia zostaną zaprezentowane wszystkie nagrodzone prace konkursowe.
Jeśli wybrali Państwo karnet, bilet jest ważny w dniu 20 i 21 grudnia.

PREZENTACJE:

Choreografia: Jakub Mędrzycki, „Moveng lands”
Moving Lands” to podróż przez wydarzenia, na które nie mamy wpływu. Praca dotyka tego co zmienne i niestabilne. Tancerki z ciekawością poszukują zapowiedzi następnego kroku przeżywając swoją własną indywidualną podróż.

Choreografia: Piotr Jeznach, „Three Graces”
Choreografia na trzy tancerki inspirowana trzema gracjami wielokrotnie pojawiającymi się w sztuce. Punktem wyjścia był pompejski fresk z I w n.e., obrazy Rafaela Santiego i Rubensa o tym samej nazwie. Rzeźby „Trzy cienie” Rodina oraz „Tower of Mothers” Kathe Kollwitz również pozwoliły choreografowi i tancerkom znaleźć ich wersję trzech gracji.

Choreografia: Izabela Zawadzka, „Ni to baba, ni to chłop”
Zachodźże, słoneczko, skoro masz zachodzić,
Bo nas nogi bolą po tym polu chodzić.
Nogi bolą chodzić, ręce bolą robić,
Zachodźże, słoneczko, skoro masz zachodzić.

Choreografia: Maria Salwińska, Aleksandra Tucka i Krzysztof Łuczak, „Trzy po trzy”
Liczba trzy w numerologii jest zwiastunem dobrych rzeczy. Wiąże się z kreatywnością, komunikacją, optymizmem i ciekawością. To właśnie liczba trzy jest inspiracją etiudy choreograficznej: troje tancerzy tworzy przestrzeń w kształcie trójkąta.
Każdy z tancerzy jest inny, ale uzupełniają się oni nawzajem, tworząc idealny triumwirat.

Choreografia: Julia Buczyńska i Ola Komarnicka, „Battleground”
Akt wyjścia na scenę – wystawienia bezbronnego ciała na pastwę spojrzeń i ocen bardziej i mniej przychylnych obserwatorów, wydaje się nosić znamiona zarówno heroizmu, jak i masochizmu. „Battleground” to intymny miłosno-nienawistny list do tańca, ciała tańczącego oraz realiów funkcjonowania w branży tanecznej.

Choreografia: Julia Lewandowska i Łukasz Szleszyński, „Forezja”
Forezja – przenoszenie jednych organizmów przez drugie; forezja nie dotyczy przenoszenia pasożyta przez żywiciela, jednak może powodować śmierć przenosiciela.

Choreografia: Marta Kosieradzka, „Home grown allure”
‘’Home grown allure’’ to spektakl inspirowany prozą Olgi Tokarczuk mówiącej o wielowymiarowej relacji człowieka z naturą, historią, wspomnieniami i światem snów, powstały w wyniku artystycznego researchu i dialogu Marty Kosieradzkiej (taniec), Zofi Jakubiec (kostium) i Adriano Fontany (dźwięk).

Choreografia: Katarzyna Leszek i Kacper Szklarski, „Duet on cello, piano & a heartbeat”
Praca jest poetycką opowieścią o traceniu, próbą uchwycenia melancholii związanej z przemijaniem, w której przeszłość i teraźniejszość splatają się ze sobą.