Konkurs „StartUp – SCENA DLA MŁODYCH” (2020) – ogłoszenie wyników

18-05-2020

15 maja 2020 r. komisja konkursowa w składzie Anka Herbut, Julia Hoczyk i Ramona Nagabczyńska wybrała dwa projekty spośród zgłoszonych aplikacji do programu „StartUp – SCENA DLA MŁODYCH” (2020). Do konkursu na rezydencję i produkcję spektaklu nadesłano 17 zgłoszeń, z czego 3 zostały odrzucone na etapie weryfikacji formalnej wniosków.

Komisja zarekomendowała realizacje projektów:


MICHAŁ PRZYBYŁA jest absolwentem studiów licencjackich na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi w zakresie tańca i choreografii. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Media Interaktywne i Widowiska. Dwukrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ukończył program MASA i staż w Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu.
Choreograf i reżyser spektaklu „MOVE do mnie” Urban Movement (2016). W 2018 r. rozpoczął projekt „Inicjatywa żywa” skierowany do tancerzy i osób niepełnosprawnych fizycznie, a także był choreografem spektaklu „Ausgang” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Z Dominikiem Więckiem założył kolektyw twórczy Direct Message Collective. Obecnie tańczy w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, z którym brał udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Szanghaju w Chinach. Współpracował z takimi artystami jak: Yoshiko Waki, Rami Be’er, Jo Strømgren, Maciej Kuźmiński, Ewa Wycichowska, Jacek Przybyłowicz, Aleksandra Dziurosz, Marta Ziółek. Uczestniczył w warsztatach Vertigo Masterclass w Izraelu (Vertigo Dance Company), a także wziął udział w Gaga Lab (Batsheva Dance Company) w 2018 i 2019 r.


ALICJA CZYCZEL – jako choreografka i tancerka czerpie swoje inspiracje z działań kolektywnych. Jak pisze – jej praktyka „opiera się na badaniu wyobraźni i wytwarzaniu zmysłowych fikcji oraz karmi się potrzebą poszerzania pola choreografii na kulturalne peryferie”.

Do zgłoszonego w konkursie projektu Alicja Czyczel zaprosiła tancerkę i choreografkę Danę Chmielewską ze względu na jej niezwykłe improwizatorskie umiejętności oraz charyzmę sceniczną.

Wśród współpracowników znajdą się także Aleksandra Chciuk (artystkę wizualną i dźwiękową), w której twórczości zafascynował ją cielesny i intymny wymiar relacji budowanych z instrumentami muzycznymi i obiektami oraz Marta Szypulska – autorka kostiumów do spektakli teatralnych, które same w sobie mają performatywną siłę.


Laureaci konkursu otrzymają pełne wsparcie rezydencyjne i produkcyjne przewidziane w regulaminie programu „StartUp – SCENA DLA MŁODYCH” 2020. W związku z panującą pandemią, organizator programu w porozumieniu z komisją i laureatami konkursu podjął decyzje o dopuszczeniu możliwości realizacji projektów w internecie. Taki wariant będzie wzięty pod uwagę w sytuacji jesiennego nawrotu pandemii i braku możliwości organizacji premier projektów na scenie.